این فرمت توسط شرکت های IBM و Microsoft توسعه یافته و از مشتقات RIFF می باشد. این فرمت صوتی یک نمونه فشرده شده صوتی از نوع Lossless است که دارای حجم بالایی نسبت به فرمت های رایج کنونی است و در زمان خلق آن محبوبیت خود را در ویندوز 2000 بدست آورد. اما آن روزها به دلیل حجم بالای این فرمت و نبود سرعت نچندان بالای اینترنت و اینترانت و همچنین محدودیت های حافظه و هاردها در زمان خود، باعث شد تا بعد ها نمونه های کامپرس شده از همین فرمت نیز طراحی گردد. یکی از جذابیت های این فرمت بهره گیری از Meta data بود که بر روی فایل صوتی اطلاعات و برچسب هایی قابل اضافه شدن بود که برای ایجاد اطلاعات طبقه بندی شده برای کاربران طراحی شده بود. اطلاعاتی مثل تاریخ ایجاد فایل، سال ساخت، سازنده اثر، سبک و غیره را می توان ذکر کرد. البته این قابلیت در تمامی دستگاهها قابل رویت نبود و فقط برخی از دستگاههای پخش آن زمان از این قابلیت پشتیبانی می کردند.
یکی از ایرادات این فایل در معماری های 32 بیتی بود که بیشتر از 4 گیگ قابلیت ذخیره سازی نداشت با اینکه این زمان ذخیره شده بین 6 تا 7 ساعت می شد، اما در مواقعی نیاز به ذخیره اطلاعات صوتی بیشتر از 7 ساعت باعث شد که شرکت سونی برای نرم افزار Sound Forge  فرمت W64 را برای رفع این مشکل طراحی کند تا در سیستم هایی با معماری 64 بیت قابلیت ذخیره سازی تا 2 گیگا بایت فراهم شود همچنین بعد ها در استانداردهای اروپایی RF64  در شبکه های رادیویی استفاده  شد. 
هم اکنون در شرکت های بزرگ رادیویی مثل BBC , ABC , Global Radio نیز این فرمت را به دلیل داشتن فضای زیاد و نامحدود سرورها و تکنولوژی از فرمت های 48000 هرتز در عمق 24 بیت دپس و 44100 هرتز در عمق 16 بیت دپس  استفاده می کنند. 
فرمت WAV قابلیت اجرایی بر روی Audio CD ها را ندارد و به طور مستقیم و به صورت Data بر روی CD کدگذاری می شود و برای استفاده در سی دی های آدیو در Compact Disk ها از فرمت CDA استفاده می کند. 
بعنوان نمونه عکس زیر، مقایسه حجم به کیلوبیت WAV سمپل ریت 44100 هرتز در عمق 16 بیت دپس و نمونه 96000 هرتز در عمق 24 بیت دپس می باشد. همانطوری که ملاحظه می کنید حجم با رزولوشن 24 بیت، به مراتب از 16 بیت بیشتر می باشد و قاعدتا کیفیت بهتری از صدا را خواهیم شنید.