فن آوری استودیوی مجازی یا Virtual Studio Technology یک رابط نرم افزاری صوتی است. VST در برنامه های آهنگ سازی با ترکیب کردن افکت ها و سینتی سایزرها دست به شبیه سازی سخت افزارهای قدیمی ضبط و تولید موسیقی استودیویی می زند. Vst ها عمدتا داخل برنامه های آهنگ سازی قابل اجرا هستند، با این حال VST های مستقلی هم وجود دارند که به برنامه ی میزبان نیاز ندارند مثل نسخه مستقل یا Standelone کنتاکت 6.
 شرکت اشتنبرگ با ارائه SDK به دیگر برنامه نویسان اجازه داد تا برای نرم افزارهای میزبان خود VST تولید کنند خیلی زود از سال 2001 به بعد این فناوری توسعه یافت و بسیاری از شرکت ها با الهام گرفتن از این ایده فرمت های پلاگین های خود را توسعه دادند. هم اکنون نسخه 3.1 این فناوری ارائه شده و نسخه 2 و 3  در معماری های 32 بیتی و 64 بیتی در دسترس است.  فایلهای وی اس تی در پوشه ای استاندارد قرار میگیرند و توسط اسکنر های نرم افزارهای میزبان شناخته می شوند. فرمت آنها DLL  می باشد و اکثرا دارای بانکهای صدا نیز هستند. 


اطلاعات بیشتر:

VSTها ( VST Plugins هم گفته می شود) به دو دسته Instrument و Effect بصورت کلی تقسیم می شود. ما یا vst های سازی داریم (  (VST instrument یعنی VSTi یا vst های افکت سازVSTfx)  یا VST effect). 
VSTi ها خود به دو دسته ی تولید کننده های سیگنال VST generator ها و VST sampler ها که صداهای پیش ساخته ی سازها مثل گیتار و پیانو و صداهای ترکیبی سینتی سایزرها مانند Nexus می باشد. این صداها قبلا توسط یک مهندس صدا طراحی شده است و پس از یک مرحله افکت گذاری در یک فضای پلاگینی در قالب VST Sampler ارائه می شود.
اگرچه دسته بندی های جزیی تر و دقیق تر دیگه ای هم از VST ها وجود دارد که خارج از این بحث و خیلی فنی  می باشد، مثل Spectrum analyzer و Metering های متفاوت مشابه که ویژگی های منحصر بفردی دارند؛ یا دسته سومی از VST ها که بعضی کارشناسان به عنوان وی استی های افکتی بر روی میدی کنتلر ازشون نام می برند. این نوع از وی اس تی ها عملیاتی مثل درک Transpose و Modulation  و غیره رو پیشتیبانی میکنند. اگر از دسته سوم بگذریم، با توجه به توضیحات بالا وی اس تی ها (که بعبارت دقیق تر فنی وی اس تی پلاگین ها خطاب میشن)، معمولا یک رابط گرافیکی برای کاربر مهیا می کنند که همان دکمه ها یا ناب های فیزیکی، شکل و شما و رنگ سخت افزارهای صوتی در استودیو را شبیه سازی کرده اند. 

پس متوجه شدیم که VST ها اساسا شبیه سازی ای از سخت افزارهای صوتی استودیویی قدیم یا فعلی اند که با شبیه سازی ادوات و اصوات و حتی مشخصات ظاهری و گرافیکی سخت افزار شامل سینتیسایزر ها و سمپلر های صوتی، دکمه ها و چراغ ها و ناب ها، همان تجربه یا تجربه بسیار نزدیکی از خرید گرون قیمت آن تجهیزات سخت افزاری را بصورت مجازی در فضای صفر و یکی برنامه های آهنگ سازی مهیا می کنند. بهرحال پرواضحه که خرید تجهیزات سخت افزاری نیاز به سرمایه قابل توجه تری نسبت به خرید لایسنس VST های نرم افزاری داره، از طرفی فضایی که یک دستگاه سینی سایزر معروف در استودیوی شما اشغال میکنه با فضای چند مگا بایتی یک VST پلاگین در هارد رایانه ی شما قابل قیاس نیست.
قبل از ورود به تاریخچه موضوع، حالا اگه بخوایم راجع به کارکرد وی اس تی ها مختصر اشاره کنیم، میدونید که وی اس تی های سازی نت های موسیقیایی رو از طریق طریق میدی (یا صفحه کلید و موس در حالت ساده تر) دریافت میکنند و با تبدیل اون به داده های قابل درک توسط رایانه، صدای دیجیتال (و نه آنالوگ)خروجی میدن. از طرفی وی اس تی پلاگین های افکت ساز، دصای دیجیتال رو دریافت میکنن، پردازشش میکنن و بعد صفر و یک های پردازش شده رو در قالب صدای افکت دار خروجی دیجیتال می دهند. بعضی از این افکت پلاگین ها قابلیت اتصال میدی رو هم دارند و میتونیم مثلا با تمپوی مد نظر افکت رو سینک کنید. بصورت کلی میدی کنترلر ها اجازه میدند که تمامی پارامترهای هر دو دسته ی کلی وی اس تی ها یعنی سازی و افکت ساز رو کنترل کنند. یعنی اینکه درسته شما سخت افزار یک سینتیسایزر گرون قیمت رو برای استودیوتون تهیه نکردید اما با وصل کردن میدی کنترلر به رایانه می تونین از روی مانتیور همان تجربه رو با فشردن دکمه های میدی کنترلر تا حد قابل توجهی تجربه کنین. جالب تر اینکه میتونین وی اس تی های متفاوت رو بهم وصل کنین و بقولی یک سلسله ی زنجیر وار از وی اس تی ها و افکت ها بسازید. مثلا خروجی یک وی اس تی سینتیسایزر می تونه ورودی یک وی استی ریورب باشه تا صدای اکو دار روی نت های مد نظر بگذارد. بگذریم که خیلی از وی اس تی های امروز با توجه به شرایط رقابتی بازار موسیقی، اکثر نیازهای کاربر رو مهیا میکنند که وی از خرید وی اس تی های رقبا امتناع کند و نیازش رفع شه.
تاریخچه:
شرکت اشتانبرگ اولین نمونه ی VST رو در سال 1960 به بازار ارائه داد. این اتفاق همزمان به ریلیس شدن کیوبیس اشتانبرگ نسخه سه ممیز صفر دو بود که اولین وی اس تی های تاریخ موسیقی رو در خود همراه داشت تا اینکه نسخه آپدیت شده ی وی اس تی های اشتانبرگ در سال 1999 تحت عنوان ورژن دوم معرفی شد که اون اپدیت اولین باری بود که می دی کنترلها قابلیت اتصال به وی اس تی ها رو پیدا کردند. این اتفاق منجر به معرفی VSTi ها یا همون وی اس تی های سازی به مارکت بود. وی اس تی های سازی در آن زمان تقسیم به  سینتی سایزرها، سمپلر های صوتی و ادوات دارم میشدند. اولین وی اس تی آی به اسم نیان یا همون نئون بود که مقدمات معرفیثش به مارکت رو به نوعی اشتانبرگ از 1960 و سپس 1999  کشیده بود و برای همین در کیوبیس سه ممیز هفت برای دوستداران موسیقی و آهنگ سازی گنجونده شد. نیان اون زمان 16 صدا، 2 اسیلاتور یا ناب یا دکمه نوسانگر دو تایی،  داشت که یک سینتی سایزر مجازی آنالوگ قلمداد میشد. تا اینکه رابط این وی اس تی، با نام vst2  تو سال 2006 به نسخه دو ممیز چهار به روز رسانی شد؛ این اپدیت اجازه پردازش صدا با دقت 64 بیت رو میداد تا اینکه در سال 2008 نسخه سوم از سری وی اس تی ها ارائه شد که ورودی صوتی برای وی استی های سازی، پذیرش چندگانه ورودیو خروجی های میدی و SKI یا رابط خاص شرکت اشتانبرگ رو برای محصولات این شرکت معرفی کرد. این روند در سالهای 2011 با معرفی وی استی سه و نیم با اضافه کردن تنظیم های پلی فونیک و غیره پیش برد که همگی دست آهنگساز را باز تر و فضای طبیعی تری برای وی مهیا میکرد. در سال 2013 تعمیرات و نگهداری وی اس تی دو رو از چتر حمایت خود خارج کرد و در سال 2017 وی اس تی سه ممیز شش ممیز هفت به مارکت معرفی شد که برای پلتفورم های لینوکس نیز قابلیتهای عملیاتی مهیا میکرد. پس اگر بخوایم جمع بندی کنیم، شرکت اشتانبرگ آلمان، در سال 1997 وی اس تی سازی رو معرفی کرد که تا به امروز در حال بهبود و پیشرفت برای دنیای موسیقی بوده.