مانیتورهای استودیویی که در ایران مانیتور اسپیکر هم گفته می شوند، اسپیکر یا بلندگوهایی (و نه مانیتور یا صفحه نمایش!) با قابلیت های استودیویی هستند تا فرکانسهای صوتی را همانطوری که هستند به گوش تنظیم کننده، میکس من، دی جی یا آهنگ ساز برسانند. البته شنیده شدن صحیح فرکانسها توسط مانیتورهای استودیویی ای که از پیش کالیبره شده اند، به داشتن فضای استودیویی اکوستیک هم نیاز دارد که از جمله تخصص های یک مهندس صدا برای بهینه کردن فضا و ابزار برای شنیدن فرکانسهای صوتی صحیح است. 
مانیتور اسپیکر ها کارایی مختلفی دارند از جمله استفاده در استودیو های آهنگسازی و همچنین صداگذاری در فیلم های سینمایی ، مانیتور ها در هر مدل دارای اندازه های مختلفی هستند و آنها را با اعداد 3 و 5 و 8 و 10 و 12 مشخص میکنند این اعداد نشان دهنده اندازه به اینچ Woofer استودیو مانیتور هستند که هر چه این Woofer بزرگتر باشد محدوده فرکانسی دقیقتر و بهتری تولید میکنند. هر شرکت سازنده سعی دارد تا پاسخگویی فرکانسی Frequency responding (محدوده ای که بین 0 هرتز تا 30 هزار هرتز فرکانس را تولید می کنند)  این بلند گو ها را بهبود بخشد این مانیتورها به دلیل آزمایش های متعدد در استودیو های فوق العاده پیشرفته و محیطی حرفه ای بسیار گران قیمت هستند گاهی قیمت بعضی از این مانیتورها به 10 هزار دلار هم می رسد. 
بعضی از این مانیتورها با دو یا بیشتر در تعداد Woofer طراحی شده اند که به این مانیتور ها 2 way یا 3 way  و 4 way هم گفته میشود همچنین تکنولوژی استفاده شده در بخش Tweeter (تولید کننده صداهایی با فرکانس بالا) در بسیاری از شرکت ها متفاوت است.