اسپاتی فای یک سرویس دهنده موسیقی آنلاین است که توسط دو سوئدی در سال 2006 به نام های  Daniel Ek  و Martin Lorentzon توسعه داده شده است دفتر اصلی این شرکت در استکهلم سوئد واقع شده و از سال 2018 وارد بورس اوراق بهادار آمریکا هم شده است. این سرویس بر پایه شنیدن موسیقی از طریق یک نرم افزار تحت موبایل و یا سیستم عامل به صورت آنلاین است و آرشیوی بزرگ از تمامی آلبوم های دنیا را در خود جای دارد و با یک اشتراک ماهیانه یا سالیانه این سرویس را به همه علاقمندان موسیقی ارائه می دهد. با این سیستم شما نیازی به خریداری موسیقی و آلبوم ها ندارید و به تمامی بانک اطلاعاتی موسیقی و دسته بندی ها و پلی لیست ها با سبک های مختلف دسترسی دارید. 
محبوبت این نرم افزار به دلیل هوش مصنوعی در شناخت علایق شما هر روز بیشتر و بیشتر می شود و با ارائه پلی لیست های هفتگی و ماهانه به شما اجازه می دهد از آخرین به روز رسانی های آلبوم های پاپ و سبک های دیگر اطلاع داشته باشید و از آن لذت ببرید. همینطور با stream کردن هر چه بیشتر یک موسیقی یا آلبوم در واقع به هنرمندان هم کمک می کنید طوری که با هر چی بیشتر پلی کردن موزیک هنرمند محبوبتان شرکت اسپاتی فای هزینه ای برای stream آن در نظر می گیرد.  
البته در طی این سالها مخالفانی هم داشته و برخی از هنرمندان مثل Tom York و Taylor Swift با برگزاری کمپینی بر علیه این کمپانی این نوع پرداخت ها را نا عادلانه می دانستند که از این رو باعث تغییراتی و اصلاحاتی در قرارداد های آنها با این کمپانی شد اما با وجود این به دلیل کپی شدن و استفاده غیر قانونی از آثار موسیقی در اینترنت این بهترین راه حل برای کسب درآمد هنرمندان است. 
یکی از رقبای اصلی این شرکت را می توان کمپانی Apple و بخش Apple Music این کمپانی دانست.در سال 2015 کمپانی اسپاتی فای هنرمندان را تشویق کرد که با قراردادی بهتر با این کمپانی همکاری کنند و قرارداد خود را با کمپانی Apple فسخ کنند اما با دعواهای حقوقی پی در پی هر دو کمپانی ، یک دیگر را به رقابت نا سالم در بازار اروپا و امریکا متهم کردند و انحصار این سرویس را محکوم کردند. شرکت اپل اسپاتی فای را متهم کرد که نسخه مجانی اسپاتی فای کارایی خاصی ندارد و بیشتر کاربران را گمراه کرده و از آنها سو استفاده کرده است اسپاتی فای نیز اپل را به انحصار طلبی این تکنولوژی متهم کرده و گفته حق رقابت را نمی تواند از دیگر کمپانی ها بگیرد. 
این کمپانی با سرویس های گوناگون یکی از بی رقیب ترین نرم افزارها در این زمینه است.