شازم یک نرم افزار تحت گوشی های همراه و ویندوز است که با آن می توانید موزیک هایی که Meta-tag یا نام آن ها مشخص نیست را مشخص کنید. روش کار آن بسیار ساده است با شنیدن موزیک مورد نظر از طریق میکروفون گوشی قسمتی از موزیک را به سرور شازم انتقال داده و بعد از بررسی توسط یک موتور جستجوی مخصوص در کمتر از چند ثانیه آن را پیدا می کند. 
شازم توسط کمپانی Apple در سال 2018 به مبلغ 400 میلیون دلار خریده شد این کمپانی در سال 1999 توسط  Chris Barton, Philip Inghelbrecht, Avery Wang, Dhiraj Mukherjee کار خود را آغاز کرد و هم اکنون در سیستم عامل های مختلف مثل IOS , Android , TVOS,  Windows , MAC OS و غیره قابل دسترس است. 
اما شازم چگونه کار می کند ؟ در واقع وقتی شما دکمه رکورد شازم را فشار می دهید قسمتی از موزیک از طریق میکروفون رکورد شده و به سرور شازم فرستاده می شود پس از آن بر روی موزیک ارسالی بیش از صدها نقطه فرکانسی به صورت رندوم علامت گذاری می شود که به آن Finger point هم گفته می شود، پس از بررسی با آرشیو خود که از قبل روی موزیک های این سرور علامت گذاری شده است مطابقت می دهد اگر علامت گذاری ها یکسان باشند آن را نشان می دهد. این کار بسیار هوشمندانه انجام می شود و تقریبان یک ترفند مثل پیدا کردن اثر انگشت مجرمان در بانک اطلاعاتی پلیس عمل می کند.
به دلیل پیچیدگی الگوریتم آن درصد خطای آن بسیار کم است و راهی مطمئن برای پیدا کردن موزیک های ناشناس است. 
این کار به تولید کنندگان موسیقی کمک می کند که فرصت بیشتری برای پیدا شدن کارهای خود در Spotify و Apple Music داشته باشند و برای همین بین کاربران و هنرمندان بسیار محبوب است.


 نمونه ای از نوع علامت گذاری یا Finger Piont در شازم