لوپ به معنی حلقه یا مفهوم چرخش یک صدا طوری که هنگام اجرای پشت سر هم و  اتصال حلقه ها تا بی نهایت قابل اجرا باشد. در واقع پس از پیدایش موسیقی الکترونیک و نرم افزارهای میزبان DAW و ایجاد سبک هایی که با تکرار یک یا چند صدا و ریتم باعث جذابیت در ذهن انسان می شد اهمیت زیادی پیدا کرد. در دهه های 60 تا 70 میلادی این شیوه از موسیقی بسیار پدیده متفاوت بود و غالبا در سبک های Disco بسیار استفاده میشد و نوازندگان با تکرار یک ریتم یا ملودی پیوسته و ساخت ملودی های خلاقانه و خوانندگان توانا شروع به ساخت موسیقی های محبوب کردند. میتوان یکی از پترن لوپهای محبوب دنیا را موسیقی Billie Jean  مایکل جکسون نام برد که محبوبیت بسیاری در جهان دارد. 
اما امروزه با توجه به تغییرات در ساختار موسیقی و ایجاد سلیقه های متفاوت امروز دیگر افرادی که از نوع ملودی سازی پترنی و حلقه ای بیشتر استفاده میکنند و سبکها بدر تولید هارمونی های متفاوت در یک آهنگ فاصله زیادی گرفته .
در واقع Loop می تواند از یک مجموعه صدای درام در غالب یک ریتم یا یک تک صدا در یک یا چند میزان در یک ضرب آهنگ مشخص تشکیل شده باشد و شما با سینک کردن آهن در موسیقی خود از آن بهره بگیرید.
لوپ کارایی های دیگر به غیر از موسیقی نیز دارد مثلا در صنعت تولید میتوان به استفاده آن در  صنعت بازی های رایانه ای (منو بازی ها و بک موسیقی پس زمینه بازی ها)  و زنگ های موبایل که غالبا در یک میزان مشخص دائما تکرار می شوند و استفاده های زیادی دارد اشاره کرد.
دستگاه های زیادی امروزه برای ساخت لوپ های درام و ساخت پترن های صدا ساخته شده است که به آهنگسازان کمک میکند تا به راحتی از این امکان استفاده کنند.
محبوبیت این تکنیک به حدی است که طی این چند سال اخیر دستگاه های زیادی با نامهای  , Launchpad ، Push , Machine , Akai Pads و غیره  وارد بازار شدند و در نرم افزارهای امکانات ویژه ای  به کاربارن داده شده تا با خلاقیت خود لوپ ها متفاوت بسازند.