بافر سایز Buffer size به معنای مدت زمانی است که رایانه استودیوی شما نیاز دارد تا سیگنال صوتی یا تصویری ورودی را پردازش کند که باعث تاخیری اندک در شنیداری صدا یا دیدن تصویر خواهد شد. این فرآیند هم به صورت نرم افزاری قابل استفاده بوده و هم به صورت سخت افزاری که در کارت صداهای پیشرفته Audio Interface و کارت های گرافیکی پیشرفته طراحی شده است. شرکت مایکروسافت برای سیستم های نرم افزاری صوتی خود اندازه بافر سایز را 500 میلی ثانیه در نظر گرفته اما با استفاده از تکنولوژی شرکت Steinberg که ASIO را معرفی کرد این عدد قابل تغییر در زمان کمتری شد. عده ای بر این تصورند که استاندارد جهانی خاصی (وقتی با DAW کار می کنند) برای عدد بافر سایز وجود دارد، در حالیکه این تصور غلط که باید بافر سایز استاندارد خاصی را انتخاب کنید تا بهترین عملکرد را با DAW داشته باشید، اشتباه است؛چرا که بافر سایز مناسب شما، بسته به قدرت پردازنده دستگاه شما متفاوت خواهد بود. انتخاب بافر سایز مناسب باعث می شود هنگام انجام پروژه با DAW، ثبات رویه سرعت کار شما را با جلوگیری از کرش و خطاها، افزایش داده و از کلافه شدن شما  (تصور کنین صدا مدام قطع و وصل شود یا خطاهای متعدد هنگام پخش یا تنظیم موسیقی بر صفحه نمایش گر ظاهر شود) جلوگیری شود.
هنوز راه طولانی ای برای اجرای پروژه و پردازش بدون تاخیر (بافر سایز صفر)  وجود دارد اما امروزه با پردازنده های قدرتمندی که توسط کمپانی های Apple، IBM ،Intel ،AMD در حال توسعه است در بالاترین حجم از پردازش هم زمان تنها به چند میلی ثانیه تاخیر رسیده است که با گوش و سرعت عمل در تشخیص توسط مغز تقریبا غیر قابل تشخیص است. هم اکنون شرکت های مخابراتی بزرگ دنیا بر سر انتقال داده چه در زمینه سیگنال مخابراتی و ماهواره ای و چه در زمینه اینترنتی در حال رقابت هستند که این تاخیر را به حداقل برسانند همچنین در پخش زنده تلویزیونی بسیار دارای اهمیت است زمانی که شما یک فوتبال زنده را تماشا می کنید با چند میلی ثانیه تاخیر در حال تماشای این مسابقه هستید. 
تغییر اعداد بافر سایز از 32 تا 2048 Samples یا 2 میلی ثانیه تا 47 میلی ثانیه قابل تغییر توسط کاربر است که معمولا از طریق منوی Audio Setting در نرم افزارهای میزبان DAW  در دسترس می باشد.
 نمونه ای از یک منوی کارت صوتی "Audio Interface" که میتوان مقدار بافر سایز را تغییر داد.