BPM مخفف عبارت Beats Per Minute می باشد. BPM همان تمپو یا ضرب آهنگ یک قطعه موسیقیایی است که به معنای فاصله و سرعت ضربهای موزیک شماست. پس BPM خط کش اندازه گیری تمپو می باشد. بیت به تنهایی، استاندارد اندازه گیری طول یک قطعه موسیقیایی است. قطعات متفاوت موسیقی با کسر میزان یا Time Signature بهای متفاوتی کامپوز می شوند و کسر میزان نیز تعیین کننده ی ارزش هر بیت در موسیقی خواهد بود. بعنوان مثال، یک قطعه با کسر میزان 4/4 بدین معناست که یک چهارم نت (1/4)، یک بیت است و سه تای دیگر هرکدام یک بیت در یک میزان موسیقی خواهد بود. یک آهنگی که در کسر میزان 4/4 نوشته شده، اگر در کسر میزان دیگری نواخته شود، تمپوی متفاوتی خواهد داشت چرا که ارزش هر بیت و تعداد بیت ها در واحد زمانمان تغییر خواهد نمود و این تفاوت در تمپو، تاثیر خود را در BPM موزیکمان نشان خواهد داد.
در نوار ابزار بالای هر نرم افزار میزبان DAW بخشی به این نام طراحی شده تا به سادگی بتوانید BPM موزیکتان را تغییر دهید. در صورتی که می خواهید متوجه شوید BPM موزیکی که شخص دیگری آن را کامپوز کرده چند است، یک روش منطقی برای شمارش وجود دارد و یک روش کار با DAW و سپردن محاسبات به نرم افزار که در بخش ویدیوهای سایت آن را فرا خواهید گرفت. اما برای بخش شمارش توسط شما، می بایست تعداد ضربهای آهنگ را در یک دقیقه بشمارید، این عدد نزدیک ترین یا دقیق ترین BPM را به شما خواهد داد. اساسا تعیین BPM یک موزیک برای یک دی جی بسیار مهم است و به لطف دستگاه های دی جی اینکار به سادگی انجام شده و به دی جی این امکان را می دهد که آهنگهایی که BPM یکسان دارند را برای شنونده پخش نمایند. 
بعنوان مثال آهنگهای شاد شش و هشت در ایران تا 10 سال پیش بر روی BPM های حدود 130 به بالا زده می شد، مانند موزیک عشق من باش از مرحوم بهنام صفوی، اما ذایقه اخیر بر BPM های بین 100 تا 110 تاکید دارد. برای همین منظور در دنیا نیز یک عرفی برای BPM ژانرها و سبکهای مختلف موزیک وجود دارد که در پایین مختصرا به آن اشاره می کنیم.
داب: 60 تا 90 ، هیپ هاپ: 60 تا 100، هاوس: 115 تا 130، تکنو و ترنس: 120 تا 140، داب استپ: 135 تا 145، درام و بیس: 160- تا 180