برای خیلی از کسانی که به تازگی وارد دنیای تولید موسیقی شده اند، سوال ممکن است ایجاد شود که کارت صدا چیست و برای چه منظوری استفاده می شود؟ آیا حتما برای مشغول بودن به این حرفه کارت صدا لازم است؟ در پاسخ باید گفت که کارت صدا بهترین دوست یک آهنگساز است؛ چون دو کار اساسی انجام می دهد:
1) در پردازش سیگنالهای ورودی و خروجی، اتصال بند موسیقیایی شما بهم یا وصل شدن دی جی به دنیای نرم افزاری کمک می کند.
2) امکان استفاده از کیفیت حرفه ای مانیتورهای استودیویی (مانیتور اسپیکرها) را مهیا می کند.
پس کارت صدا وسیله ای است که سیگنالهای آنالوگی که از میکروفون، ساز و دیگر تجهیزات صوتی شما می آیند را تبدیل به سیگنال دیجیتال برای قابل فهم شدن توسط رایانه شخصی تان، می کند. از طرفی کارت صدای شما همین فرایند را بصورت معکوس نیز انجام می دهد که سیگنالهای دیجیتال را به آنالوگ تبدیل نماید. مانند زمانی که خواننده صدای موزیک را در هدفون شنیده تا بر روی آن بخواند، در واقع سیگنال دیجیتال از DAW به کارت صدا وارد شده و سپس با تبدیل شدن به سیگنال آنالوگ در هدفون قابل شنیدن خواهد بود. 
اما کارت صداهای آنبرد که یک تراشه در مادربرد های رایانه هاست که اکثرا با استانداردها و تکنولوژی شرکت Sound Blaster Pro استفاده می شوند قابلیت های کمتری نسبت به کارت صداهای حرفه ای تولید موسیقی دارند. چه از لحاظ پورت (ورودی و خروجی هایی که یک موزیسین، دی جی یا تنظیم کننده نیاز دارد) و چه استفاده از قابلیت ASIO که بر روی کارت صداهای حرفه ای تعبیه شده تا تاخیر در کار را به حداقل برساند. برای شروع کافی است کارت صدایی را انتخاب نمایید که بعنوان آهنگساز، خواننده، دی جی یا موزیسین، حداقل یک جفت ورودی را داشته باشد تا بتوانید میکروفون، گیتار یا کیبورد و غیره را متصل نمایید.
این سخت افزارها بسته به تعداد ورودی و خروجی و تکنولوژی نرم افزاری که در آنها به کار رفته قسمت های متفاوتی دارند جدا از استانداردهای لازم برای تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال یا دیجیتال به آنالوگ که به A/D & D/A هم گفته میشود را داشته باشد قیمت گذاری میشوند و گاها این سخت افزارها به 15000 دلار نیز قیمت گذاری شده اند. در این عکس تعدادی از Audio Interface های موجود از شرکت های مختلف را مشاهده می کنید.