هنگام میکس موسیقی های آکوستیک وظیفه شما تقویت صدای سازها و صدای خواننده و احساسات موسیقی است در حالی که همچنان طبیعی باشد و آسیب نبیند.در موسیقی هایی مانند پاپ ، EDM ، هیپ هاپ شما آزادی زیادی برای تغییر اصوات در راستای هدف موسیقی دارید. اما در موسیقی های آکوستیک انتظار میرود که تغییرات سَبُک و تا حدودی غیرقابل لمس باشند.در این مقاله ما جنبه های مختلفی از میکس موسیقی آکوستیک ارائه میدهیم.


1: داینامیک اصلی اصوات را حفظ کنید ( Transient ) 

در حالی که شما مشغول میکس ساز هایی مانند گیتار آکوستیک ، ماندولین ، بانجو و... هستید باید توجه داشته باشید این نوع ساز ها به دلیل دامنه ی وسیع داینامیکی باید سَبُک کامپرس شوند.یکی از روش های کامپرس شفاف (Transparent Compression) تنظیم Attack به شکل آهسته با حداقل زمان 12 تا 13 میلی ثانیه و یا حتی کندتر است.هرچه کامپرس بیشتری اعمال کنید باید Attack را کندتر تنظیم کنید.

برای مثال یک ساز ماندولین را در نظر بگیرید. این نوع ساز نسبت به هر ساز دیگری نیاز به کامپرس با Attack کندتری دارد.در مثال اول صدا را با استفاده از یک کامپرسور با Attack ، پنج میلی ثانیه خواهید شنید. بعد از تکرار دوباره ی آن تنظیمات Attack به 30 میلی ثانیه افزایش میابد.توجه کنید که شفافیت صدا و Transient چگونه با کندتر شدن Attack تغییر میکند.


اگر به نظر میرسد مقدار Attack تراک صدا کم است میتوانید از یک شکل دهنده Transient مانند SPL Transient Designer , Waves Smack Attack , Transient Processor و... استفاده کنید. همچنین شما باید مراقب زمان انتشار Release باشید. اگر آنرا بیش از حد سریع تنظیم کنید ممکن است صدا از میکس شما بیرون بزند.


2: از Reverb با کشش (Decay) پایین استفاده کنید.

ریورب یکی دیگر از ابزاریست که بهتر است در این سبک به صورت سبک و نامحسوس استفاده شود تا بهترین نتیجه را بدهد.یکی از روش های استفاده سَبُک از Reverb ، تنظیم Decay کوتاه است.اینکه در کل چگونه زمان Decay را تعیین کنید بستگی به سرعت موسیقی دارد.هرچه سرعت آهنگ بیشتر باشد زمان Decay کوتاه تر مناسب است تا از به اصطلاح آویزان شدن Reverb رو اصوات بعدی جلوگیری شود.همچنین استفاده از EQ برای کنترل و کم کردن Low end پس آوا میتواند مفید باشد. حتی میتوانید بدون درنگ از 200Hz به پایین را فیلتر کنید.این کار باعث میشود تا والم کشش Reverb کمتر به نظر برسد و در نتیجه باعث سبک تر شدن Reverb خواهد شد.اگر پلاگین Reverb شما دارای EQ نیست میتوانید از Reverb در یک لاین AUX استفاده و پس از آن EQ را به صورت جداگانه اعمال کنید.


3: از یک نوع Reverb استفاده کنید.

اگر میخواهید موزیک را مانند اجراهایی که در سالن ها ، کلاب ها یا فضاهای اجرای دیگر میکس کنید سعی کنید فقط از یک پلاگین Reverb برای تمام اجزای میکس استفاده کنید.این کار باعث یکپارچه شدن عناصر میکس خواهد شد.همچنین اگر میخواهید میزان ترکیب صدای Reverb با تمام عناصر یکسان باشد میتوانید تمام اصوات را به یک Bus line ارسال کنید و با Fader میزان آنهارا کنترل کنید.

در اینجا قسمتی از یک موسیقی بیکلام (Instrumental) آکوستیک را میشنویم.اولین باری که آنرا میشنوید بدون Reverb است . در هنگام تکرار یک Reverb سالن کوچک روی تمام المان ها از طریق یک Bus line  اعمال میشود تا شنونده احساس کند تمام سازها در یک مکان و باهم ضبط شده اند.4: تصحیح زمان را به صورت دستی انجام دهید.

بسیاری از DAW ها ابزار های پیچیده ای برای تصحیح زمان و کوانتایز کردن صدا در اختیار شما قرار میدهند. اما برای ساز های آکوستیک بهتر است این کار را به صورت دستی انجام دهید.همچنین در اکثر مواقع قریب به یقین شما نمیخواهید حسی که یک نوازنده با ساز خود انتقال میدهد را کمرنگ و یا از بین ببرید.کوانتایز کردن صدا به شکل اتوماتیک میتواند باعث از بین بردن حس نوازنده نیز بشود.

در موسیقی های آکوستیک بر خلاف سبک های الکترونیک همه چیز متناسب با ضرب آهنگ موسیقی نیست و اگر چنین بود کاملا بی احساس به نظر میرسید.اگر نت ها یا ضربه ها به شکل قابل توجهی از ریتم خارج شده اند آنها را به صورت دستی برش دهید و در جای اصلی قرار دهید.


5: بالانس و جایگذاری صداها (Sound staging) را واقع بینانه انجام دهید.

اگر مشغول میکس یک موسیقی آکوستیک هستید بهتر است قبل از Paning و جایگذاری اصوات با نوازندگان گروه مشورت کنید.بدون شک شما میخواهید Bass و آواز را در مرکز میکس خود قرار دهید اما قرار گیری سایر اصوات میتواند به شکل های گوناگونی انجام شود. تصور کنید در حال تماشای گروه روی استیج هستید.

اگر در حال میکس یک EP و یا آلبوم هستید بهتر است جایگذاری سازها را در تمام آهنگ ها به شکل یکسان انجام دهید. برای مثال اگر نوازنده گیتار آکوستیک روی ساعت 10:00 یک آهنگ است در بقیه آهنگ ها نیز گیتار را در همان محل قرار دهید.

اگر قصد دارید صدای ضبط شده توسط یک میکروفن Bluegrass را شبیه سازی کنید میتوانید صدای سازها و خواننده را اندکی Pan کنید اما توجه کنید خیلی از مرکز میکس دور نشوند. میتوانید آنها را روی ساعت های 01:00 و 11:00  ویا نهایتا روی ساعت های 02:00 و 10:00 قرار دهید.توجه کنید در صورتی که همه ی اصوات را در مرکز قرار دهید تنها صدای افکت ها به صورت استریو پخش خواهد شد پس مراقب باشید.


6: از فیلتر بالاگذر (High pass) برای فرکانس های Low ناکارآمد استفاده کنید.

غیر از Bass و Drum bass  و Tom tom بیشتر  فرکانس های اساسی ساز ها در Mid range و High قرار دارند.با فیلتر کردن فرکانس های پایین میتوانید میکس خود را Airy تر (هواگیری-محدوده ای قابل تعیین از Mid range تا HiHigh- شفاف - طرد)  کنید.

برای شرح مقدار فیلتر بالاگذر این مثال را بررسی کنید.این قسمت کوتاه 2 بار پخش میشود.بار اول هیچ فیلتر بالاگذری روی هیچکدام از ساز ها نیست. بار دوم تمام ساز ها فیلتر شدند تا فرکانس های غیر ضروری و غیر کارآمد حذف شوند.


برای مثال یک گیتار آکوستیک را از بین محدوده  75 تا 120 هرتز با شیب 6dB یا 12dB  فیلتر کنید.(مقادیر به طور معمول استفاده میشوند). با استفاده از گوش های خود بهترین محدوده را برای Roll off (محل شروع فیلتر) پیدا کنید . سپس آنرا در میکس کلی گوش دهید و نتیجه گیری کنید.

نکته : دقت کنید که برای نتیجه گیری تغییرات یک صدا آنرا به صورت Solo گوش ندهید . فقط و فقط در میکس کلی نتیجه گیری کنید.


7: هارمونی هارا خیلی سَبُک برای ایجاد عمق تحریک کنید.

تحریک ظریف هارمونی های ساز ها میتواند صدای آنهارا بدون Distort شدن تقویت کند.بهتر است برای نتیجه بهتر آرام آرام میزان تحریک هارمونی را افزایش دهید تا به نتیجه دلخواه برسید و هرزمان که صدا Distort شد آنرا متوقف و کاهش دهید. همچنین بهتر است آنرا به صورت Parallel (موازی) و از طریق AUX انجام دهید .

در مثال زیر یک قسمت 2 بار تکرار میشود. بار اول بدون محرک هارمونی و بار دوم محرک هارمونی در Bus line آرام آرام اضافه میشود.