کوک 440 استاندارد ترین مبنا  در موسیقی مدرن است.اما تا به حال فکر کده اید که چرا سازهای خود را بر مبنای این فرکانس کوک می‌کنیم؟ ما به عنوان یک جامعه ی مدرن چگونه روی A4-440Hz به عنوان استاندارد ترین مبنا توافق کردیم؟ این انتخاب بر چه اساسی بوده است؟ ریاضیات یا نظرات افراد؟ اگر تا به حال به این سوالات فکر کرده اید، باید بدانید به یک بحث قدیمی پیوسته اید که در آن بر سر استاندارد این مبنا،نظرات زیادی عنوان می شود که در این مبحث محبوبیت فرکانس 432 هرتز بیشتر است.اما تصمیم گیری راجع به اینکه صدای کدام یک بهتر است را به عهده ی خود شما می‌گذاریم.

در این پست به نحوه ی چگونگی انتخاب مبنای 440 هرتز به عنوان استاندارد موسیقی مدرن و محبوبیت روز افزون فرکانس 432 هرتز صحبت می‌کنیم.

تاریخچه مختصری از استاندارد های کوک : 

در طی قرن های گذشته ، آهنگ هایی که موسیقی کلاسیک غرب را تشکیل می‌دادند به شکل قابل توجهی متفاوت بوده و بی ثباتی و نوسان زیادی در آنها حس می‎شد.در ابتدا هیچ کوک استانداردی وجود نداشت تا همگی خود را با آن تنظیم کنند و این بدان معناست که در کنسرت ها، هر ارکستر با کوک دلخواه خود مینواختند و از دیگری کاملا متمایز بودند.(هرکس ساز خودش را میزد) . از قرن 18 میلادی مبنای کوک در موسیقی غرب A4 (نت A بالاتر از C میانی) انتخاب شد .البته بسته به اینکه ارکستر در کدام قسمت دنیا باشد کوک مبنا از 400 هرتز تا 480 هرتز متغیر بوده است.

( گفتی است این واحد به نام "هاینریش هرتز" که در سال 1830 وجود امواج الکترومغناطیس را اثبات کرد ثبت شده است. واحد "هرتز" یک چرخه در ثانیه را اندازه گیری می‎کند و آهنگسازان مطرحی مانند : موتزارت،باخ و بتهوون همه ی ارکستر های خود را با کوک های متفاوت تنظیم کرده اند .)

پس از تلاش های بسیار برای اصلاح تفاوت کوک بین ارکستر ها (A435,A439,A451) سازمان استاندارد جهانی ، فرکانس 440 هرتز را برای A4 تعیین کرد. با تمام این تفاسیر کوک 440 هرتز همچنان مورد قبول تمام ارکستر های دنیا نیست. برای مثال : فیلارمونیک نیویورک از 442 هرتز ، ارکستر سمفونیک بوستون از 441 هرتز و بساری از سمفونی های مناطق مختلف اروپا از 443 یا 444 هرتز استفاده می‌کنند.برای شنیدن تفاوت این مقادیر اینجا کلیک کنید.


ظهور 432 هرتز : 

بسیاری از موسیقیدانان و مردم عادی به طور جدی با استاندارد 440 هرتز به عنوان مرجع تنظیم مخالفت می کنند.فقط با تایپ کردن "432 هرتز" در هر موتور جست و جو گر می‌توانید نظرات زیادی را درباره ی اینکه چرا کوک A432 از A440 برتر است را پیدا کنید، تا جایی که برخی میگویند 432هرتز دارای خواص درمانی و معنویست و 440 هرتز را خشم آور و رنج آور توصیف می‌کنند.

برای اینکه پیش زمینه ای سریع راجع به چگونگی ورود 432 هرتز در این تصویر داشته باشیم به سراغ ژوزف ساوو، فیزیکدان اهل فرانسه می‌رویم که در سال 1713 مقاله ای با نام scientific or philosophical pitch ارائه داد.اساسا این سیستمی که راجع به آن صحبت می‎کنیم از کوک مرجع A440 پیروی نمی‌کند و در عوض A4 را در 430.54 و C میانه را در 256 هرتز قرار می‌دهد. او توضیح داد که با قرار دادن C میانه در 256 هرتز ، می‌توانید سیستمی را ایجاد کنید که هر اکتاو یا ضرایب C روی یک عدد صحیح قرار گیرد بجای آنکه حاوی اعداد اعشار "ترسناک" باشند.جوزپه وردی ، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم ، به شدت از استفاده ی این کوک دفاع کرد، همانطور که موسسه شیلر اینکار را انجام داد.

با استفاده از کوک twelve true-5ths که توسط یک نویسنده به نام ماریا رنولد خلق شده راهی وجود دارد که C256 در همان مقیاس A432 قرار گیرد. برای مطالعه کامل این مبحث اینجا کلیک کنید.


منفعت های سودمند 432 هرتز : 

بسیاری از وب سایت ها ادعا می‌کنند که فرکانس 432 یک فرکانس جهانی ( مقیاس جهان هستی ) است اما در هر صورت اعداد 432 به دلایلی جالب هستند.

این عدد مجموع چهار عدد اول متوالی است  : 113+109+107+103

یک مثلث متساوی الاضلاع که مساحت و محیط آن مساوی است ، جذری از 432 دارد.

به همین دلایل و دلایل بسیار دیگر افراد زیادی وقت خود را صرف اطلاع رسانی مزایای تغییر کوک به 432 هرتز کرده اند. اگر علاقه مند هستید دلایل این افراد برای دفاع از کوک 432 هرتز را بدانید این مقاله ی فوق العاده عمیق و دقیق را به شما توصیه می کنیم که با دید عینی و شگفت انگیر و بیطرفانه به بررسی دقیق این مزیت ها نسبت به 440 هرتز می پردازد.


432 هرتز یا 440 هرتز؟ خودت گوش کن : 

همانند تمام چیز هایی که به موسیقی شما مربوط است ، انتخاب بین 432 هرتز و 440 هرتز یک انتخاب ذهنی است و شما می‌توانید به تنهایی این انتخاب را انجام دهید. خودتان انتخاب کنید کدام تنظیم برای گوشتان بهتر است و حس بهتری به شما می‌دهد. اینجا امتحان کنید.

این ویدیو نیز استدلال خوب و بیطرفانه ای برای گوش دادن به یک قطعه در فرکانس های مختلف به شما ارائه می‌دهد.

432Hz vs 440 Hz vs 448 Hz


نتیجه گیری شخصی : 

برای مثال ، من از شنیدن موسیقی در فرکانس 432 بسیار لذت می برم. هنگام آواز همیشه متوجه می شوم که برای من راحت تر است با 432 هرتز هماهنگ باشم. با این حال دوستان و خانواده ام را برای این موضوع امتحان کردم و آنها 440 هرتز را بیشتر پسندیدند.من قطعا نمی‌توانم خصوصیات "جهانی" 432 هرتز را تایید کنم، اما نمی توانم انکار کنم که شنیدن 432 هرتز نسبت به 440 هرتز باعث می‌شود خنده به لبهایم بیاید.فکر می کنم ارزشش را داشته باشد هر از چندگاهی از کوک 440 فاصله بگیرید و تنظیمات دلخواه خودتان را کشف کنید. اما در مورد برتر بودن A432، این چیزیست که خودتان باید کشف کنید.