سرانجام پس از 5 سال افسانه چشمهایت پدیدار شد.
همکاری مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی که هریک به تنهایی، ارکستر بزرگی را حریف هستند، در قالب یک آلبوم، بزودی منتشر خواهد شد. این پروژه، بنا به گفته آهنگساز این آلبوم، مهیار علیزاده پروژه سنگینی بود و برای ساخت آن، زمان، لازم بود.
اولین زمزمه های تولید این اثر، 5 سال پیش به گوش رسیده بود و نهایتاً با صدای دو تن از بزرگترین خوانندگان این عرصه، انجام شد. حجم صدای هریک از این دو هنرمند، به تنهایی، حتی از یک اثر هم بزرگتر بود و برجستگی هایشان بیرون می زد، چه رسد به دوصدایی و همنوایی این دو در کنار هم. هر چند در آنونس تبلیغاتی افسانه چشمهایت، شباهت بسیار زیادی را در رنگ صدای هر دو خواننده شاهد هستیم، اما قطعاً تفاوت های بسیاری، از لحاظ تجربه و شناخت موسیقی دارا هستند که مجموعه این تجربیات و تکنیک ها در کنار هم می تواند اثری منحصر بفرد و مانا ایجاد کند.
طی این سالها هر کدام از این دو خواننده، موفقیت های بسیاری را کسب کردند و طرفداران بیشماری آنها را دنبال می کنند. هر چند تکنیک خوانندگی آنها و سبک ارکسترال در آهنگهایشان، بالاتر از سطح عمومی است، ولی باهمکاری و هوش تولیدکنندگان آثار این دو، توانسته اند مخاطبین زیادی را از اقشار مختلف علاقمندان به موسیقی (چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای) به خود اختصاص دهند.
علیرضای 47 ساله، از بیست سال پیش در ارکستر ملی (ارکستری که پدر همایون، محمدرضا شجریان خواننده اصلی آن بود) به رهبری فرهاد فخرالدینی فعالیت داشت. این طور به نظر می آید که، همایون بیشتر از علیرضا شناخته شده است. همایون 44 ساله هم دقیقاً از بیست سال پیش با همخوانی در کنار پدر، به طور حرفه ای و رسمی، وارد عرصه آواز شد. هر چند زودتر از آن، با نوازندگی تمبک، کنسرت های آمریکا و اروپای پدر را همراهی می کرد. شاید با احتساب نوازندگی ها، این چهلمین آلبوم همایون شجریان باشد (عدد دقیقی در دسترس ندارم) اما بی شک، چرا رفتی، نقطه عطفی بود برای این هنرمند، برای بیشتر مردمی شدن. یکی از ماندگارترین آثار همایون، از آلبوم نسیم وصل، تصنیف هوای گریه است.
آلبوم افسانه چشمهایت شاید بیستمین آلبوم علیرضا قربانی باشد (عدد دقیقی در دسترس ندارم) اما از آخرین آثار وی می توان به بوی گیسو و نیست شو، به عنوان کارهای برجسته اخیر نام برد. یکی از ماندگارترین آثار او، کیمیا است. هرچند انتخاب یکی، از بین این همه کار فاخر، خیلی سخت است ولی کیمیا، واقعاً کیمیا است و کیمیاگر، طلب می کرد.
دربین خوانندگان این فرم موسیقی، جای سالار عقیلی در این متن خالی است. می توانم بگویم، این سه خواننده، مثلث حال حاضر موسیقی سنتی - ارکسترال هستند: علیرضا، همایون و سالار 41 ساله (به ترتیب سن).