حتما شما هم درگیر این فرضیه که باید صداهای استفاده شده در سینت ها را اکسپورت گرفته و بعد آنها را میکس کنید شده اید یا اینکه حتما باید بعد از تنظیم آن ها را اکسپورت کرده و در نرم افزاری مخصوصی آنها را میکس و مسترینگ کنیم! 
بگذارید اول به شما توضیح بدهیم که در واقع چرا به این موضوع مهم باید پرداخت کرد. همینطور که میدانید با پیشرفت علم و تجهیزات استودیویی در دنیا دستگاهها و نرم افزارهای بسیار با کیفیتی روانه بازار می‌شود اما آیا واقعا سخت افزاری بودن یا دیجیتالی بودن آنها تاثیری در کیفیت کار ما دارد ؟ 
در جواب باید بگویم خیر در تعریف کیفیت در تجهیزات استودیویی تعریف های اشتباه و بزرگنمایی های گاها تبلیغاتی و دور از تصوری صورت گرفته شده است. شما هر چه پول بیشتری به دستگاه های سخت افزاری می‌دهید اصلا صرفه نیست چون تجهیزات سخت افزاری فرآیند تولید بسیار گران قیمتی را سپری می‌کنند. تولید توسط دستگاهها مخصوص یا دست ساز بودن آنها گرفته تا تحقیقات و آزمایش های گران قیمت توسط مهندسین روی قسمت تمام شده آن موثر است گاها قیمت آنها به ده هزار دلار بیشتر هم می‎رسد. 
در مرحله بعدی در تعریف مباحث دیجیتال تعریف ها کاملا استاندارد است شما با ریاضیاتی درگیر هستید که قوانین ثابتی دارند شما نمی‌توانید بگویید 2 ضربدر 2 می‌شود 5 پس در تعریف خروجی های نرم افزارها کاملا ما با مباحث و پروسس دیجیتالی سرو کار داریم و هرگز 3 دی بی در یک پارامتر نمی‌تواند 5 دی بی باشد! 
پس فکر اینکه خروجی نرم افزارها در شرایط  کاملا مساوی با هم فرق دارند کاملا اشتباه است و یاوری غلط مخصوصا در کشور ما بوده و هست اما سوالی پیش می آید که چرا ما از پلاگین های متفاوتی برای میکس استفاده می کنیم؟
در جواب این سوال باید بگویم بله بسیار مهم است شما برای بدست آوردن یک رنگ یا همین Character یک پلاگین از چه شرکتی استفاده می‌کنید حس و رنگ خروجی از پلاگین های شرکت های دیگر کاملا بسته به طراح پلاگین ها دارد گاهی ترکیب چند الگوریتم و تغییر یک رنگ کاملا متفاوت را در پارامترهای یک پلاگین ایجاد می‌کند به طور مثال در پلاگین Fabfiter Saturn شما از هارمونیک های طراحی شده این شرکت برای Saturation و Distort کردن صدا استفاده می‌کنید که کاملا با دیگر شرکت ها متفاوت است اما تعریف کیفیت برای آنها کاری دشوار است چون کیفیت شنیداری تعریف دقیقی ندارد و به شنیداری و زیبایی شناسی فردی هر کس بر خواهد گشت بنا بر این شما نمی‌توانید استاندارد ها را تعریف کنید بلکه آن را باید به فاکتورهای زیادی بسپارید مثل حس شخصی خودتان، استقبال عموم،نقد کارشناسان، تحقیقات و غیره...
حالا بر می‌گردیم به اصل داستان این باور که شما باید برای میکس و مسترینگ از تمامی لاین ها خروجی بگیرید و آن را دوباره میکس کنید یا نرم افزارتان را تغییر دهید اشتباه است اما آن اشتباهی که فکر می‎کنید نیست بلکه تا حدود زیادی بی هوده است و زمان شما را خواهد گرفت اما به دلایلی که هم اکنون به آن می‌پردازیم این کار توجیه پذیر است. 

راحتی و حس خوب برای میکس: 
بسیاری از حرفه ای ها برای اینکه محیط متفاوتی را تجربه کنند و میکس خود را با لذت بیشتری انجام دهند نرم افزار یا کنسول میکس خود را تغییر می‌دهند این کار حس و حال بهتری به آنها می‎ دهد و برای میکس لذت بیشتری برای خود می‌خرند.
فرار از مشکلات نرم افزاری و پردازش های سنگین: 
بسیاری از تنظیم کنندگان برای اینکه از محدودیت های نرم افزار تنظیم خود فرار کنند (مثل Audio Editing و پردازش سینت های و پلاگین هایی با پردازشهای سنگین ) رو به نرم افزار دیگری می آورند. غالبا مصرف بالای CPU و RAM دلیل خوبی برای خروجی گرفتن لایه ها می‌باشد که برخی از نرم افزارها Freeze کردن را برای این کار توصیه می‎کنند همچنین امکان دارد برخی از نرم افزارها مشکل اجرای پلاگین هایی خاص را داشته باشند (عدم اجرای برخی از پلایگن های 32 بیتی در محیط 64 بیت) که گاهی اوقات این اتفاق باعث چنین تصمیمی می‎شود. 
جنبه روانی: 
از لحاظ روانی بسیاری علاقه دارند سیگنال های Wave را رسد کنند و حس اینکه سیگنال ها قایل مشاهده هستند به گفته خودشان لذت دو چندانی در هنگام میکس به آنها می‌دهد. 
میکس را به شخص دیگری سپردن :
بسیاری از تنظیم کنندگان پس از اتمام کار خود، نیاز به خروجی گرفتن از لایه های صدا پیدا می‎کنند تا آن را برای میکس و مسترینگ به فرد دیگری که با یک نرم افزار میزبان متفاوت کار می‌کند بسپارند. 

در نهایت شما نیازی نیست بعد از تنظیم و میکس، در نرم افزار میزبانی جدید دست به چنین کارهایی بزنید بلکه تمامی نرم افزارها قابلیت میکس و مسترینگ حرفه ای را دارند. اگر شما به غیر از دلایل بالا نیاز به تغییر نرم افزار میزبان برای میکس کردید قطعا وقت خود را بیهوده هدر خواهید داد و چیزی بدست نخواهید آورد غالبا بسیاری از مواقع شما به دلیل تغییراتی که باید در نت ها بدهید یا باید دوباره به پروژه قبل برگردید و دوباره خروجی جدید بگیرد یا اینکه به دلیل دردسر های زیاد بی‌خیال آن تصمیم شوید.
این روزها بسیاری از کاربران تصور می‌کنند با دوباره کاری در یک نرم افزار دیگری کیفیت بهتری بدست می آورند اما در صورت تجربه کم و عدم آگاهی و علم میکس قطعا دچار مشکل و تردید خواهد شد.