اگر شما کسی هستید که تازه تصمیم گرفته اید وارد حرفه موسیقی شوید حتما با این سوال که من باید از کجا شروع کنم؟ مواجه شدید و همین کار باعث شده شما سردرگم و شاید کمی نا امید هم شده باشید.

ما در سایت بیانت مسیری هموار رو برای شما درست خواهیم کرد. اول از همه خبر خوبی برای شما داریم! کلیه دروس سطح مبتدی در سایت رایگان هستند و شما نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای برای آن ندارید.

این ویدیو ها به شما کمک می کند که مسیر خود را پیدا کنید و تصمیم بگیرید که به چه کاری علاقمند هستید. موسیقی از چندین و چند بخش تشکیل شده که هر بخش تخصص ویژه خود را دارد و در هر تخصص درآمد برای آن تعریف شده است. به طور مثال: یک کارخانه تولید اتومبیل را تصور کنید. شما نمی توانید برای اتمام یک محصول فقط از یک یا دو کارشناس بهره بگیرد کارخانه تولید اتومبیل به طراحان خودرو، ماکت سازان، قالب سازی، متخصصین رنگ و علوم شیمی، تکنیسین ها، مهندسین فنی، متخصصین آزمایشگاهی و غیره نیاز دارد.

موسیقی هم به همین صورت است. اگر از تخصص دیگران استفاده نکنید، نمی توانید از یک محصول خوب بهره بگیرید. شما می توانید یک یا دو یا حتی چند تخصص داشته باشید، اما یک دانش عمیق یا یک تخصص ویژه به شما کمک بیشتری خواهد کرد تا چند دانش ناقص.

اول از همه باید بدانیم تولید موسیقی چه مراحلی را طی می کند و برای ساخت یک موسیقی یا آلبوم به چند تخصص احتیاج داریم؟

ما در یک فعالیت هنری و موسیقی چند بخش داریم:

 بخش تولید کنندگان موسیقی، بخش اجرای زنده و اجرای صحنه ای کنسرت ها، بخش متخصصین مارکتینگ فروش و تبلیغات، بخش مدیریت هنری و بخش سرمایه گذاری.  

هر یک از این بخش ها، متخصصین خود را دارند مثلاً:
بخش تولید کنندگان موسیقی شامل آهنگساز، ترانه سرا، تنظیم کننده، متخصص میکس و مسترینگ، متخصص صدا برداری، نوازندگان استودیویی. بیاید کمی این بخش را بیشتر باز کنیم:

یک موسیقی می تواند به چند روش ساخته شود؟

اول از همه وظیفه هر متخصص را توضیح کوتاهی میدهم.

  • آهنگساز: کسی است که خط ملودی کار را می سازد و می گوید موسیقی از چه گام (تونالیته) موسیقی و از چه سیکل آکوردی (هارمونی) تشکیل شده است.
  • ترانه سرا: کسی که بر پایه ملودی یا بر روی یک وزن خاص ترانه را نوشته است.
  • تنظیم کننده: در واقع تنظیم کننده کارگردان موسیقی است که می گوید موسیقی چه آغاز و چه پایانی داشته باشد چه سازهایی در آن استفاده شده باشد (سازبندی) و چه سبکی باید داشته باشد در گذشته این کار بر روی کاغذ یا همان "Note Sheet" انجام می شد اما با پیشرفت نرم افزار های موسیقی کاملا متفاوت شده است و این کار توسط نرم افزارها انجام می شود و تقریباً استفاده از خطوط حامل موسیقی کمرنگ شده اند.
  • میکس و مسترینگ: در واقع او یک فوق متخصص است و با ابزارها و پلاگین های خاصی صداهای ضبط شده توسط صدا بردار و صداهای استفاده شده توسط تنظیم کننده را به شکلی با هم میکس و ترکیب کرده که با کیفیتی استاندارد و خوش آیند به گوش برسد. 
  • صدا بردار و ناظر ضبط موسیقی: یک صدابردار و ناظر ضبط وظیفه دارد صدای سازهای زنده که توسط نوازندگان اجرا می شود یا صدای خواننده را با انتخاب میکروفون مناسب در فضای مناسب و آکوستیک را ضبط کرده و در اختیار تنظیم کننده بگذارد.

همانطور که گفته شد یک چرخه ارتباطی بین تمام اعضا وجود دارد، این چرخه در واقع چطور کار می کند؟

روش اول: شاید همه چیز از یک ترانه و موضوع شروع شود و به آهنگساز امکان ساخت یک ملودی بر روی آن ترانه را بدهد و تنظیم کننده با داشتن خط ملودی و ترانه یک موسیقی در سبک مورد نظرش را تنظیم و سازبندی می کند و پس از چندین تغییرات کلی و جزئی و ضبط کردن یک یا دو ساز توسط نوازنده، خواننده کار آن را اجرا می کند و در نهایت میکس و مسترینگ بر روی آن انجام می شود.

روش دوم: شاید همه چیز از یک ملودی ساده "با صدای لا لا لا لا" توسط آهنگساز آغاز شود و ترانه سرا با شنیدن وزن آن یک ترانه را بر روی ملودی و آوای آهنگساز نوشته و بعد تنظیم کننده همان مراحل بالا را انجام دهد.

روش سوم: شاید همه چیز از یک ریتم و یا تنظیم بوجود بیاید و حس و سبک کار طوری باشد که آهنگساز، یک ملودی برای این کار طراحی کرده و به ترانه سرا بسپارد.

همه این روش ها متفاوت هستند اما در نهایت یک اثر هنری ایجاد می کنند. بعضا" کسانی که با استعداد هستند، تمامی موارد را با هم انجام می دهند و گاهی عوامل ساخت یک اثر هنری از چند نفر تشکیل می شوند.

در نهایت فرقی نمی کند شما چه روشی را پیش رو خواهید گرفت. در نهایت موسیقی با حس و شرایط خاص خودش خلق می شود.

اگر باز گردیم به حرفه های دیگر موسیقی، به بخش اجرای زنده موسیقی می رسیم. در این بخش هم تخصص ویژه خود را باید داشته باشید مثل رهبری ارکستر، نوازندگی در سازهای مختلف، صدابرداری حرفه ای، اجرای صحنه، نورپردازی سالن و بسیاری از رشته های تخصصی که می توانید آنها را نسبت به سلیقه و هدفتان انتخاب کنید.

مورد دیگر که قبلا به آن اشاره شد، کسانی هستند که به آنها مدیران هنری گفته می شود. این مدیران دارای استعداد کشف هنرمندان و متخصص تربیت کسانی هستند که در صنعت موسیقی استعداد دارند و باید شناخته شوند. این مورد دارای تخصصی است که عموماً کمتر به آن پرداخته شده و ما در سایت بیانت حتما به آن خواهیم پرداخت.

بخش فروش و تبلیغات نیز یک حرفه و تخصص ویژه است که پس از تولید آثار، نحوه تبلیغات و فروش آن در بازار بحثی بسیار مهم است که با در نظر گرفتن عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دولت ها ارتباط مستقیم دارد.

سرمایه گذاری هنری هم به همین صورت است. تخصص این افراد و یا شرکت ها، تزریق هزینه های مالی و لابی در روابط دولتی و بین المللی بین هنرمندان و وزرای فرهنگ و هنر یک کشور است که کمک شایانی به برند سازی هنرمندان و گروه های موسیقی می کند. شرکت هایی وجود دارند که این کار را انجام می دهند.

همین طور که می بینید، بیش از ده ها تخصص در زمینه موسیقی وجود دارد و شما می توانید از میان آنها، علاقه خود را انتخاب کنید. در نهایت به هر شاخه از هنر علاقه دارید فرقی نمی کند، باید از خود یک حرفه ای به تمام معنا بسازید.