آکورد (هارمونی) یکی از مهمترین بخش های تئوری موسیقی است. به دلیل کاربرد فراوان این بخش، توصیه می کنیم قبل از شروع مبحث آکورد، حتماً فواصل موسیقی را آموخته باشید. اگر نمی دانید فاصله (Interval) چیست و انواع آنها کدامند، وارد مبحث آکورد شناسی نشوید! اما در کل برای آشنایی با آکورد، مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

از نواختن همزمان (هم صدایی) حداقل دو نت یا بیشتر، آکورد بوجود می آید.
اگر این نتها همزمان نباشند، دیگر آکورد نخواهند بود و به آن آرپجیو (Arpeggio) می گویند. فرض کنید انگشتان دست شما، یکی در میان (یعنی انگشت 1 یا شست، انگشت 3 یا میانی و انگشت 5 یا همان انگشت کوچک) نتهای سازتان (مثلاً پیانو) را بنوازند. اگر این نتها، همزمان (در یک لحظه، بدون وقفه) باهم نواخته شوند، آکورد سه صدایی، به وجود می آید. اما اگر همین سه انگشت، نتها را بنوازند، اما این بار، یکی یکی، بنوازند، دیگر آکورد نیست و آرپجیو، خواهد بود.

برای درک بهتر، ساده ترین مثال آرپجیو برای پیانو، ابتدای آهنگ خوابهای طلایی، اثر جواد معروفی است. برای گیتاریست ها، یکی از مهمترین آرپجیوها، آهنگ Nothing Else Matters از کارهای Metallica مثال بسیار خوبی است برای آرپجیو.

در این متن لازم بود، اول تفاوت اصلی آکورد و غیر آکورد مشخص شود. این ساده ترین تعریف از آکورد بود. خالا به انواع آکورد بپردازیم:

همان طور که در بالا اشاره شد، آکوردها حداقل باید 2 نت داشته باشند. در مثال بالا، به آکورد سه صدایی هم، اشارۀ کوتاهی شد. اما آکورد، می تواند بیشتر از سه نت هم داشته باشد. مثلاً آکوردهای 7 (که در بخش پیشرفته و هارمونی به آن خواهیم پرداخت) دارای 4 نت هستند. حتی گاهی همۀ انگشتان یک دست، مشغول نواختن یک آکورد هستند. اگر با ما به بخش پیشرفته بیایید، در آنجا از جزئیات آن مطلع خواهید شد، اما تا همین جا بدانید که ما آکوردهایی داریم، مثل آکورد 13، که حتی دارای 7 نت هستند! یعنی انگشتان یک دست هم برای نواختن آن کافی نیست!


بر خلاف شکل ظاهری پیچیدۀ آکوردها (دوستی می گفت مثل گوجه های کبابی، که به سیخ کشیده شده اند!!) مبحث آکورد بسیار ساده است، اگر از روی اصول آن، آموزش داده شود. در عین سادگی، همان طور که اول این متن اشاره شد، بسیار مهم و کاربردی است (برای همۀ موزیسین ها).

برای این که اطلاعات بیشتری از آکورد، همراه خود ببرید، آکوردهای ماژور (میجر) و مینور (ماینر) از مهمترین آکوردها هستند و در بسیاری از قطعات پاپ استفاده می شوند. خیلی از موزیسین های الکترونیک، فقط همین دو نوع را می دانند (شاید با ارفاغ دو نوع دیگر هم بدانند که در مجموع می شود 4 نوع). برخی دیگر آکوردهای 7 هم می شناسند، ولی اصول ساخت آن را نمی دانند و فقط آنها را حفظ می کنند (که گاهی اگر فراموش شود، به مشکل خواهند خورد). اما باید بدانید که اکثر موزیسین های حرفه ای، شاید نزدیک به 30 نوع آکورد را باید بشناسند. مخصوصاً در موسیقی Jazz.

خبر خوب این که، ما در وب‌سایت بیانت، همۀ آنها را در بخش پیشرفته، به سادگی، به شما آموزش می دهیم!